czwartek, 23 stycznia 2014

Runda III - ALE BLASKI



Zmrok na dworze /szczególnie zimą/ powoduje ograniczenie widoczności. Celem tego etapu jest zrozumienie przez dzieci hasła Widzę i jestem widoczny i wyrabianie  u dzieci nawyku noszenia odblaskowych elementów

ZADANIE dla Rodzinki
!!! ZADANIE SPECJALNE !!! – Zadanie Konkursowe
termin na wykonanie zadania do 7 Luty  2014 (piątek)
Dzieci wykonują zadanie polegające na zmianie ubrania dzieci na „Karcie zadań dla rodzinki” na takie, które będzie bardziej widoczne. Następnie przekazują kartę rodzicom, i wspólnie z nimi w domu wykonują projekt własnego znaczka odblaskowego, jaki chciałyby mieć przy kurtce lub plecaku. Przy okazji tego zadania sprawdzają także, czy domownicy mają elementy odblaskowe przy ubraniach, butach oraz ponownie sprawdzają kiedy jest się lepiej widocznym na drodze po zmroku.


 Oczywiście po wypełnieniu zadania karty wraz z wykonanymi odblaskami dzieci przynoszą do przedszkola.
Przykładowe wykonanie ZNACZKÓW ODBLASKOWYCH:



Podsumowanie zadania "Miasteczko 3D" i aczynamy etap II ALE MIARKA

Jeszcze przed Świętami spotkaliśmy się z grupami II, III i IV na pokazie filmowym na temamt zasad ruchu drogowego. W tym dniu również wręczyliśmy nagrody za prace konkursowe "Miasteczko 3D". 
Konkurs wygrał Paweł Kuchnowski z gr. III. GRATULUJEMY
oto jego praca:

W Rundzie II "ALE MIARKA" mieliście za zadanie wykonać DWU METROWE linijki.
Natomiast w grupach trzeba było wykonac spacer edukacyjny na skrzyżowanie oraz symulator zachowań w salach.
Dnia 02.01.2014 roku, grupa druga, czyli słoneczka, dzięki zestawowi Autochodzik, miała przeprowadzone zajęcia w jaki sposób właściwie zachowywać się na drodze.
Głównym celem zajęć, było to, czy mimo mojego wzrostu widzę jakie jest światło? Czy dzieci wiedzą, jak zachować się, gdy nie widzimy, czy pojazd w danej chwili nadjeżdża? I czy słyszymy nadjeżdżające pojazdy?
Na początku robiliśmy symulację zachowań, podczas przejścia dla pieszych, bez sygnalizacji. Dzieci zostały poinformowane, iż zawsze, oprócz bezpiecznego rozglądania muszą też nasłuchiwać różnego rodzaju dźwięków, jakie wydaję np. pędzący samochód, bądź pojazd uprzywilejowany.
Kolejnym etapem, było ustawienie sygnalizacji na wysokości około 2 metrów i sprawdzenie czy dzieci, widzą jakie światło jest w chwili obecnej.
Dzieci, przebrane za samochody, zasłaniały dzieciom, które siedziały, co dało nam możliwość rozwinięcia i przeprowadzenia tematu co widzimy i w jaki sposób postępujemy kiedy samochód zakrywa nam częściowo lub całkowicie widoczność.
Grupa była zaangażowana w zajęcia, słoneczka chętnie brały udział i posiadały bardzo dużą wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zapał oraz poświęcona uwaga dała potwierdzenie, że bardzo chętnie biorą udział w tego typu zajęciach.  Wybraliśmy się również na spacer edukacyjny, mający na celu pokazanie w jaki sposób prawidłowo przejść przez jezdnie, w miejscu o ograniczonej widoczności oraz wsłuchanie się w dźwięki pojazdów, w ruchu drogowym.
Spacer zaczęliśmy od nałożenia odblaskowych kamizelek, by podczas przejścia przez jezdnie pojazdy, już z daleka mogły nas zobaczyć.
Kiedy udaliśmy się do przejścia, w którym widoczność dla kierowców oraz pieszych była ograniczona, dzieci przed przejściem stanęły i zaczęły się rozglądać według zasad bezpieczeństwa. Przechodząc jedna z opiekunek wyszła trochę do przodu by upewnić się czy można bezpiecznie przejść przez ulicę.
Dodatkowo dzieci, otrzymały za zadanie wsłuchanie się, co w danej chwili słychać na ulicy i czy przypadkiem nie nadjeżdża żaden pojazd.
By przybliżyć dzieciom sytuację oraz pokazać im jakie odgłosy mogą występować na drodze udaliśmy się na parking samochodowy w celu wsłuchania się w dźwięki jakie wydają pojazdy osobowe, ciężarowe oraz motory.
Wracając, stanęliśmy na chodniku, zamknęliśmy oczy i słuchaliśmy jak brzmi dźwięk pędzącego tramwaju. Wycieczka była przyjemna i bezpieczna. Dzieci wymieniały się doświadczeniami, jakie pojazdy widziały i słyszały.